عصر کرد

آخرين مطالب

سنگینی بار کم‌آبی بر دوش مردم دوشان سنندج مقالات

سنگینی بار کم‌آبی بر دوش مردم دوشان سنندج
  بزرگنمايي:

عصر کرد - سنندج - ناراحتی و گلایه‌های مردم روستای دوشان(در حاشیه سنندج) تمامی نداشت، یکی از اهالی می‌گفت: گاهی وقت‌ها تا 2 یا سه روز یک قطره آب نداریم، قبض آب‌بها هم که برایمان می‌آید، رقم‌ها نجومی است، به نظرم شرکت آبفا پول هوای داخل لوله را از ما می‌گیرد.

به گزارش ایرنا، مدتی بود که چند کاربر در فضای مجازی و صفحه شخصی خود، کمبود آب در روستای دوشان سنندج را مطرح می‌کردند و دائم از مشکلات مردم آنجا حرف می‌زدند. چند روز پیش باز هم یکی از خبرنگاران همین موضوع را بازتاب می‌داد که من هم ترغیب شدم، موضوع را از نزدیک بررسی کنم.
قبلش با دهیار روستا تلفنی هماهنگ کردم که می‌خواهم گزارشی از وضعیت روستا و کم‌آبی آنجا بگیرم که با اشتیاق استقبال کرد. البته این هم را گفت که بارها از صدا و سیما برای تهیه گزارش به اینجا آمده‌اند اما چه فایده!
اسنپ گرفتم و حدود پنج کیلومتری از شهر سنندج(سمت جنوب) دور شدم تا به روستای دوشان رسیدم. باورم نمی‌شد که اینقدر بزرگ شده و توسعه پیدا کرده باشد. روستا که چه عرض کنم، حالا دیگر باید اسمش را شهرک گذاشت.
پیاده که شدم، آدرس دهیاری را از یک راننده پرسیدم که راهنماییم کرد. پنج دقیقه‌ای پیاده‌روی کردم تا به درب دهیاری رسیدم. با دهیار تماس گرفتم و قرار شد ساعت 18 به محل ساختمان دهیاری بیاید.
باید 20 دقیقه منتظر می‌ماندم، از این فرصت استفاده کردم و دور و بر دهیاری گشتی زدم تا اینکه خانمی حدودا 60 ساله را دیدم. بعد از سلام و احوالپرسی و معرفی خودم، از او راجع به وضعیت آب و امکانات روستا سوال کردم که شروع کرد به گلایه کردن.
او که تمایلی به معرفی کردن خودش نداشت، گفت: گاهی وقت‌ها چند روز در بعضی محلات روستا آب قطع است و مردم با سختی زندگی می‌کنند و گاها در روز یکی 2 ساعت آب در لوله‌ها رها می‌شود که آن هم بسیار کم است و کفایت انجام کارهای روزانه را نمی‌دهد. شما جای ما بودید می‌توانستید با این وضعیت زندگی کنید؟
این خانم دوشانی ادامه داد: ما اینجا در آبادی خانه داریم ولی بیشتر در خانه‌باغ که از روستا هم فاصله نسبتا زیادی دارد، زندگی می‌کنیم چون لااقل آنجا چاه آب داریم.
او این را هم گفت که اگر الان به باغ ما بیایید، می‌بینید بیشتر از 20 خودرو پارک شده است که برای بردن آب شرب از چاه واقع در باغ، دست به دامن ما شده‌اند.
حرفهایم با آن خانم تازه تمام شده بود که دهیار روستا با یک مزدا وانت آمد. یکی دیگر از اهالی روستا هم همزمان از خودرویش پیاده شد و بعد از سلام و احوالپرسی با من و دهیار و پس از آنکه متوجه شد خبرنگارم، شروع به انتقاد از مسوولان به ویژه شرکت آبفا کرد.

عصر کرد


رضا سلیمی که پیشتر شورای اسلامی روستا و حالا عضو علی‌البدل شورا است، گفت: مسوولان شرکت آبفا خیلی کوتاهی می‌کنند و با وجود اینکه بارها برای رفع مشکل کم‌آبی روستا درخواست و شکایت کرده‌ایم اما تا حالا هیچ نتیجه‌ای نگرفته‌ایم.
به گفته وی، برخی محلات دوشان همیشه آب دارند اما جاهای دیگر که اغلب جواز و نقشه ساخت و ساز دارند و کارشان قانونی بوده، مشکل قطعی و کم ‌آبی دارند.
سلیمی با حالتی عصبانیت و کمی نیشخند ادامه داد: وقتی که آب داخل لوله‌ها جاری می‌شود، نیم ساعت قبل از آن هوا جریان دارد و این موضوع باعث می‌شود چرخ دنده کنتور بچرخد و رقم قبض‌های آب‌ هم بسیار بالا باشد، به طوریکه این عدد برای بعضی مشترکان گاهی تا 800 هزار تومان هم می‌رسد، یعنی ما داریم پول هوای داخل لوله‌ها را پرداخت می‌کنیم.
نامه‌ای که دستش بود توجهم را جلب کرد. تصمیم داشت آن را که به امضای اهالی و شورا رسیده بود، در شکایت از شرکت آبفای کردستان به وزیر نیرو در تهران تحویل دهد.
افزایش 10 برابری جمعیت دوشان همزمان با نبود زیرساخت‌ تامین آب شرب
بعد از شنیدن صحبت‌های عضو علی‌البدل شورای روستای دوشان، با دهیار وارد ساختمان دهیاری شدم.
از دهیار راجع به وضعیت روستا و دورنمایی از جمعیت آن سوال کردم که اظهار داشت: سال 1375 جمعیت دوشان یک هزار و 430 نفر بوده که حالا به حدود 14 هزار نفر یعنی 10 برابر رسیده است.
پیمان جهانگیری با اشاره به جمعیت هفت هزار و 90 نفری این روستا در سال 1395، اضافه کرد: از سال 95 به بعد، دوشان به مهاجرپذیرترین روستای کردستان و حتی منطقه غرب کشور تبدیل و همین موضوع باعث ایجاد مشکلاتی برای اهالی و ساکنان جدید شد.
وی ادامه داد: موقعیت نزدیک دوشان باعث شد که جمعیت سرریز سنندج در این روستا مستقر شده و این در حالی بود که زیرساخت‌های لازم و امکانات رفاهی از جمله آب شرب برای جمعیت مهاجر پیش‌بینی نشده بود و همزمان با رشد جمعیت، زیرساخت‌ها پیشرفت نکرد.
روستای دوشان از امکانات برق، مخابرات، اینترنت، گاز، خانه بهداشت و مدرسه برخوردار است و تنها مشکل آن ضعف زیرساخت مربوط به تامین آب شرب است.
20 سال پیش 2 منبع آب و 2 حلقه چاه برای 500 نفر تعبیه شده که الان اصلا جوابگو نیست.

عصر کرد


به گفته دهیار دوشان، این روستا از سال 1397 زیرپوشش شرکت آب و فاضلاب شهری سابق(پیش از ادغام شرکت‌های آبفا و آب و فاضلاب روستایی) قرار گرفته اما تاکنون اقدام اساسی برای رفع مشکل کم‌آبی انجام نشده و آبفا نبود اعتبارات را عامل اصلی برای اجرای آبرسانی پایدار به دوشان اعلام کرده است.
جهانگیری با اشاره به ظرفیت 300 مترمکعبی منبع آب روستا و لزوم ارتقای آن، افزود: متاسفانه شرکت آبفا حتی به دلیل آنچه نبود اعتبار عنوان کرده، برای کمک به مردم دوشان اقدام به آبرسانی سیار هم نمی‌کند و مردم خودشان ناچارند با هزینه‌ای گزاف از این طریق آب مورد نیاز خود را تامین کنند.
او به این موضوع هم اشاره کرد که یک پیمانکار اهل روستا که خیلی توانمند است، آمادگی دارد منبع آب روستا را ارتقا دهد و پول آن را هم دو سه سال بعد دریافت کند اما شرکت آب و فاضلاب قبول نکرده است.
حرفهای من و دهیار دوشان داشت تمام می‌شد که یکی از اهالی برای پرداخت عوارض وارد اتاق دهیاری شد و فهمید که راجع به آب حرف می‌زنیم فورا با لبخندی گفت: دیروز برای کار ساخت و ساز، یک تانکر آب خریدم و جلوی ساختمان گذاشتم، امروز که نگاه کردم کامل خالی شده بود، مطمئنم همسایه‌ها چون فهمیدند آب شرب است، دیشب آن را تخلیه کرده‌اند اما برای آب داخل تانکر 80 هزار تومان پول دادم.
از ساختمان دهیاری بیرون آمدم و گشتی در روستا زدم. چشمم به یک مغازه بقالی افتاد. رفتم جلو و با او هم صحبت شدم. از چگونگی تامین آب پرسیدم که گفت: 2 یا سه روز یک بار یک تانکر آب به قیمت 100 هزار تومان می‌خرم که آن هم کفاف نظافت و استفاده شرب و .. نمی‌دهد.
رضایی از وعده‌های توخالی مدیران گلایه داشت و افزود: چندین سال است که دچار مشکل کم آبی هستیم ولی کو گوش شنوا!
او هم حرف عضو علی‌البدل شورا را تکرار کرد و گفت: بدبختی که یکی دو تا نیست. هوای داخل لوله و کنتور باعث می‌شود، چرخ دنده کنتور بچرخد و پول زیادی به عنوان آب‌بها پرداخت کنیم، وقتی هم به شرکت آبفا معترض می‌شویم، می‌گویند به هرحال کنتور شماره انداخته و معیار، همان رقم مصرفی است.
آفتاب هنوز غروب نکرده بود. سر چهار راه اول روستا، منتظر تاکسی بودم که اتوبوس واحد آمد. نمی‌دانم چرا، ولی خیلی دلم هوای اتوبوس کرده بود، سوار شدم و برگشتم سنندج. 
داخل اتوبوس، حرف‌های آن سه چهار نفر را برای خودم مرور می‌کردم. با خودم گفتم ما هر لحظه که اراده کنیم به آب سالم و شرب دسترسی داریم، چیزی که اهالی این روستا آرزویش را دارند. کاش زودتر مسوولان با تامین آب پایدار دلشان را شاد کنند.

عصر کرد

تامین آب شرب روستای دوشان سنندج بیش از یک هزار میلیارد ریال نیاز دارد
مشکل مردم دوشان و نوسان و کم‌آبی روستا را با مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان سنندج در میان گذاشتم که اولین بحثش راجع به کمبود اعتبارات بود و گفت: برای تامین آب مورد نیاز فعلی روستای دوشان (با فرض ثابت ماندن جمعیت) بیش از یک هزار و 100 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
مازیار سهراب‌نژاد ادامه داد: این میزان اعتبار برای احداث خط انتقال و مخزن پنج هزارمترمکعبی مورد نیاز است که در حال حاضر چنین اعتباری در اختیار شرکت آبفا قرار ندارد.
وی اضافه کرد: ساکنان این روستا در آغاز 500 تا 700 خانوار بودند و امکانات و زیرساختها در همه بخشها برای این میزان جمعیت ایجاد شده بود اما در حال حاضر جمعیت دوشان به بیش از هفت هزار خانوار افزایش یافته است.
مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان سنندج عمده دلیل این مشکل را ساخت‌وسازهای بی رویه و غیرمجاز دانست که این موضوع موجب بروز مشکل شدید در حوزه خدمات‌رسانی بویژه در بخش آب شده است.
سهراب‌نژاد اضافه کرد: در برخی نقاط ابتدا ساخت و ساز غیرمجاز بدون اخذ استعلام برای امکان تامین آب انجام می شود و پس از آن انتظار دریافت خدمات وجود دارد که این موضوع آبفا را با چالش جدی مواجه کرده است.
وی با اشاره به اینکه منابع تامین آب دوشان از محل اجرای خط انتقال به طول 2 کیلومتر و نیز ظرفیت چاه های موجود است، افزود: شرکت آبفا تمام تلاش خود را برای به حداقل رساندن کم آبی و نواسانات آب انجام داده در همین راستا اقداماتی در بخشهای کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت تعریف شده است.
مدیر امور آب و فاضلاب سنندج گفت: در کوتاه مدت قطع انشعابات غیرمجاز، حفر و تجهیز بک حلقه چاه همراه با خط انتقال، پنج کیلومتر اصلاح شبکه آب، تقویت آب از خط انتقال موجود در بلوار ساحلی، جداسازی محدوده جاده ساحلی از زون فیض آباد و استفاده از مخزن سنگ سیاه با هدف افزایش آبرسانی به دوشان در دستور کار است.
سهراب نژاد اضافه کرد: در حوزه میان مدت اجرای خط انتقال از جاده ساحلی به طول پنج کیلومتر و اجرای خطوط اصلی شبکه توزیع آب به طول پنج کیلومتر در برنامه قرار دارد.
او به این هم اشاره کرد که در بلندمدت نیز اجرای خط انتقال کمربندی بهشت‌محمدی به طول 8.5 کیلومتر، تکمیل مخزن توس نوذر، اجرای خط انتقال پنج کیلومتر از جاده ساحلی به داخل شهرک دوشان، احداث مخزن پنج هزارمترمکعبی و استانداردسازی 2 هزار رشته انشعاب جزو برنامه های شرکت آبفا برای افزایش توان تامین آب در دوشان است.
کاری باید کرد
روستای دوشان به هر دلیلی از جمله نزدیکی به شهر سنندج و مهاجرت‌پذیری، توسعه پیدا کرده و حالا با مشکلات زیرساختی به ویژه کم آبی شدید مواجه است و این واقعیت را باید پذیرفت که دوشان بخشی از جمعیت مهاجر شهر سنندج را در خود جای داده و نیاز است شرایط و امکانات رفاهی را برای آنان فراهم کرد.
اینکه دائم از کمبود اعتبار حرف زد و دست روی دست گذاشت، راه چاره نیست؛ بنابراین مسوولان و دستگاه‌های مرتبط به ویژه شرکت آب و فاضلاب، باید برای رفع این مشکل از طریق وزارت نیرو اقدام اساسی انجام دهد، ضمن اینکه نمایندگان مجلس هم در این راستا می‌توانند بسیار کمک کننده باشند.
از مجموع یک هزار و 677 روستای کردستان، یک هزار و 12 روستا زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب استان قرار دارد و در حال حاضر بیش از 470 هزار مشترک در کردستان از خدمات شرکت آب و فاضلاب بهره‌مند هستند.
برچسب‌ها
کردستان کم آبی آب و فاضلاب سنندج

لینک کوتاه:
https://www.kurd-online.ir/Fa/News/241716/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

جاسازی ماهرانه‌‌ 168 کیلو تریاک در کامیون/ مقصد محموله ‌از استان‌های جنوبی ‌به‌ کرمانشاه بود

دفاع مقدس قدرت ایستادگی در برابر استکبار را به کشورمان داد

بیش از هزار دانش‌آموز پاوه‌ای واکسن کرونا را تزریق کردند

شهرداری کرمانشاه آمادگی لازم برای استقبال زائران اربعین در بازگشت از عراق را دارد

زنگ شکوفه‌ها در مدارس کرمانشاه نواخته شد

439 دانش آموز کلاسی اولی در قصرشیرین سال تحصیلی جدید را شروع کردند

زنگ شکوفه ها در کرمانشاه نواخته شد

جاسازی ماهرانه‌‌ 168 کیلو تریاک در کامیون

رسیدگی به محلات حاشیه‌ای و محروم کرمانشاه مورد توجه قرار گیرد

6موکب از استان کرمانشاه به کشور عراق اعزام می‌شود

وزیر بهداشت: هرچه جوانان به تاریخ و شهدا وصل شوند آینده انقلاب را بهتر ترسیم می‌کنند

35عنوان کتاب مکتوب و صوتی دفاع مقدس در استان کرمانشاه رونمایی می‌شود

وزیر بهداشت: خاطره جامعه پزشکی در دفاع مقدس به تصویر کشیده شود

سال تحصیلی 1400 در کرمانشاه با برگزاری جشن شکوفه‌ها آغاز شد

فرماندار: قصرشیرین پیشانی نظام اسلامی و نقطه شروع و پایان جنگ است

پخش پشت صحنه «سریع و خشن 6» از تلویزیون

سرپرست شهرداری کرمانشاه: خدمات شهری اصلی‌ترین وظیفه شهرداری است

خیابان گردی الهام پاوه نژاد و همکارانش + عکس

خدمات شهری باید بدون کوچکترین وقفه در شهر استمرار داشته باشد

11 سری جهیزیه به نوعروسان روانسری اهدا شد

خدمت به مردم سرلوحه همه کارهای شهرداری باشد/ ضرورت رسیدگی به محلات حاشیه‌ای و محروم

کرونا به زندگی 13 نفر دیگر در کرمانشاه پایان داد

عودت بیش از 30 زائر از مرز «پرویزخان»/ فرماندار: این مرز تجاری است

پخش پشت‌صحنه «سریع و خشمگین» در تلویزیون

عضو شورای عالی امنیت ملی: اقتصاد کشور باید به بخش خصوصی واگذار شود

تصاویر| کارخانه‌های فرآوری منگنز رباط کریم

شهدا و ایثارگران پیوندی ناگسستی میان ملت و نظام ایجاد کردند

نواخته شدن زنگ شکوفه‌ها در مدارس کرمانشاه

برقراری 10 پرواز رفت و برگشت ویژه اربعین در مسیر کرمانشاه ـ نجف

2 کشته و یک مجروح در تصادف خونین محور نهاوند_کرمانشاه

افتتاح نمایشگاه فرهنگی شهید شاخص کشوری در کرمانشاه

آمار کرونا کرمانشاه اول مهر؛ 13 فوتی و 308 ابتلای جدید

تاکید بر جبران عقب ماندگی 3 ساله بخش گردشگری از کرونا

سانحه رانندگی در جاده نهاوند-کرمانشاه 2 کشته برجای گذاشت

ضرورت جبران عقب ماندگی 3 ساله بخش گردشگری قم از کرونا

دشمنان با شبهه افکنی بدنبال تحریف دفاع مقدس هستند

نوجوان کنگاوری ربوده شده به آغوش خانواده بازگشت

نرخ جدید کرایه تاکسی در سنندج اعلام شد

وزیر کشور حکم شهردار سنندج را صادر کرد

وزیر کشور حکم شهرداران اهواز و سنندج را صادر کرد

حکم رشیدی به عنوان شهردار سنندج تأیید شد

آئین «جشن شکوفه‌ها و غنچه‌ها» در کردستان/آخرین تصمیم‌گیری برای شیوه برگزاری مدارس اعلام شد+تصاویر

وزیر کشور حکم چهار شهردار را صادر کرد

شهردار شهر سنندج منصوب شد

نرخ جدید کرایه تاکسی در سنندج اعلام شد/ افزایش 30 درصدی نرخ کرایه تاکسی

شهردار اهواز و سنندج منصوب شدند

سید انور رشیدی به عنوان شهردار سنندج منصوب شد

همایش دوچرخه سواری به مناسبت هفته دفاع مقدس در شهرستان سقز برگزار شد

افتتاح کارگاه شمیم خدمت در روستای ننله سنندج/فراهم‌شدن اشتغال 21 زن سرپرست خانوار

وزیر کشور حکم چهار 4 شهردار را صادر کرد