عصر کرد
اختصاصی ایرنا،
صادرات محصولات کشاورزی کردستان 47 درصد افزایش یافت
شنبه 3 آبان 1399 - 07:24:00
عصر کرد - سنندج - مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: میزان صادرات محصولات کشاورزی از کردستان در نیمه نخست سال جاری با 48 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل خود به 202 میلیون دلار رسید.

شهریار حنیفی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میزان صادرات محصولات کشاورزی از کردستان در این مدت 548 هزار تن بود که ارزش ریالی این میزان صادرات حدود 30 هزار و 783 میلیارد ریال برآورد شده است.
وی اضافه کرد: صادرات محصولات کشاورزی استان در 6 ماهه اول 99 با توجه به ارزش 378 میلیون دلاری کل صادرات گمرکات استان بیش از 53 درصد از کل صادرات کردستان را تشکیل می‌دهد.
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: با توجه به اینکه دولت آمریکا حلقه تحریم‌ها را تنگ تر کرده و بر بخش‌هایی از اقتصاد ایران مانند پتروشیمی، معدن و فولاد تحریم ها را تسری داده، همین موضوع باعث تمرکز بیشتر بر صادرات بخش کشاورزی شده و این افزایش صادرات را بدنبال داشته است.
حنیفی یادآور شد: صادرات محصولات کشاورزی در زمان شیوع ویروس کرونا افزایش یافته و این اتفاق در حالی بود که نفت، مشتقات نفتی، صنایع معدنی و کانی‌های فلزی کاهش صادرات را تجربه کردند.
وی گفت: میزان صادرات محصولات کشاورزی استان بر اساس ارزش دلاری در نیمه نخست سال قبل 137 میلیون دلار بود که امسال با 47 درصد افزایش به 202 میلیون دلار رسیده است.
حنیفی تاکید کرد: همچنین میزان صادرات این محصولات بر اساس وزن نیز نسبت 265 هزار تن نیمه نخست سال گذشته با رشد بیش از 2 برابری به 548 هزار تن رسیده است.
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان افزود: بر اساس خود اظهاری صادرکنندگان بیش از 71 میلیون دلار صادرات محصولات کشاورزی مربوط به تولیدات استان کردستان بوده که شامل 35 درصد از 202 میلیون دلار است.
کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و 220 هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد دیم و آبی، یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی کشور است، این استان دارای 43 هزار هکتار باغ است که سالانه 330 هزار تُن انواع میوه در آن تولید و برداشت می‌شود.
میزان کل تولید محصولات بخش کشاورزی استان کردستان سه میلیون تُن است که وزارت کشاورزی در نظر دارد با توسعه فعالیت‌های مختلف این میزان را به حدود پنج میلیون تن در سال برساند.
برچسب‌ها
وزارت جهاد کشاورزی مرز باشماق کردستان صادرات غیر نفتی

http://www.Kurd-Online.ir/Fa/News/151254/صادرات-محصولات-کشاورزی-کردستان-47-درصد-افزایش-یافت
بستن   چاپ